Tunisko

Země s bohatou historií a dobrými vyhlídkami do budoucna, která žije z cestovního ruchu a exportu ropy, to je Tunisko. Je zhruba dvakrát větší než Česká republika a obyvatel v ní žije přibližně stejně jako u nás. Ti jsou v drtivé většině muslimského vyznání, ale vliv náboženství na fungování a řízení státu byl v posledních dekádách minulého století zcela vymazán silnou rukou tuniských prezidentů. Hlavním městem, které dalo státu i jméno, je Tunis, jenž se pyšní titulem velkoměsta se zhruba milionem obyvatel a více než dvěma miliony obyvatel v širší metropolitní oblasti. Tunisko je republikou, ve které hraje prim prezident. O demokracii tu nemůžeme vůbec mluvit, jde o silný (až diktátorský) režim, který však razí velmi tolerantní zahraniční politiku a ekonomicky se snaží kopírovat západní svět. Nás ale hlavně zajímá turistika. Dovolenka pri mori

Ta je v Tunisku silně podporována (hlavně přímo státem), aby bylo využito potenciálu, který se v této zemi skrývá. A v čem se tento potenciál skrývá?

a)      Tunisko je klidnou a relativně vyspělou zemí, která poskytuje komfort, civilizovanost a stabilitu. Když už se v Tunisku něco semele, nejde o tak děsivé události, jaké teď hýbou Libyí, která dokonce s Tuniskem sousedí (západním sousedem je pak Alžírsko). Země je kultivovaná a fanatismus v ní nekvete.

b)      Typické subtropické klima, kdy skoro půl roku trvající horké léto láká k využití písečných pláží u Středozemního moře, je ideálem pro letní dovolenou. Tunisko poskytuje i další atrakce- výlet na Saharu, třeba na velbloudovi. Vysoké průměrné teploty, stálé klima, krásné moře,…

c)      Bohatá historie tohoto severoafrického státu dává vzpomenout na mocné starověké Kartágo, které po dlouhou dobu křížilo plány i samotnému Římu. Kdo by neznal Hannibala, který na slonech překonal Alpy a málem dobyl Řím? Tunisko je tak bohaté i na památky. Poskytuje tedy vše, co by si člověk mohl od letní dovolené jen přát- slunce, moře, služby, zážitky, památky a klid.

d)     Tunisko je pro nás docela levné. Je blízko, takže ani letenka se dvakrát moc neprodraží a ještě není tak ekonomicky silné, aby turisté bez problémů nenašli ubytování a ostatní služby v odpovídající cenové hladině. Při srovnání cen s dalšími destinacemi, obzvláště Řeckem a ještě dražšími státy, vyznívá samozřejmě ve prospěch Tuniska.

Toto příznivé prostředí pomáhala vytvářet i dlouhodobá nadvláda Francie a geografická blízkost od evropského kontinentu. Vždyť Tunisko leží co by kamenem dohodil od Itálie (Sicílie).

Comments are closed.