Zvyklosti v Tunisku

Ačkoliv je téměř sto procent obyvatelů Tuniska islámského vyznání, nejde o dominantní prvek, který by ovlivňoval chování místního obyvatelstva, tedy především ve vztahu k turistům. Tolerance, přátelskost, otevřenost, to z místních obyvatel budete cítit především, ale přeci jenom jde o odlišnou kulturu, proto poradíme, na co si dávat pozor.

Oblečení a chování

Teď myslíme to vaše. Těžko zde někoho pohoršíte tradičním evropským stylem oblékání, to se nebojte. Chování by mělo být raději krapet konzervativnější, nějaký exhibicionismus a naturalistické projevování lásky na veřejnosti asi okolí odmítne nepříjemnými pohledy, ale rozhodně se bát nemusíte.

Homosexualita

Dle platného zákona je špatná, amorální a trestaná vězením. Praxe je ale poněkud jiné. Jako nejtolerantnější země z širokého okolí je právě Tunisko tak trochu centrem homosexuálu, najdete tu i mnoho (z našeho pohledu i nezletilých) prostitutů. Jak na případné projevy fyzické náklonnosti mezi osobami stejného pohlaví bude nahlížet jejich okolí, to si nedokážu odhadovat, ale nedá se očekávat, že by turisté měli přijít do problémů kvůli své orientaci i jejímu zjevnému naplnění.

Ceny a smlouvání

Smlouvání by se dalo označit za tuniský národní sport. Ceny jsou tu nadsazené a v místech nacpanými turisty toho moc zajímavého ani nenajdete- tradiční bezcenné suvenýry. No, není to zase tak úplně pravda, jako snad v každé arabské zemi i zde se dobře nakupuje koření, kterého je tu spousta a které tu rádi prodávají. Za zmínku stojí ještě takzvané pouštní růže, což jsou docela pohledné útvary z krystalického sádrovce.

Smlouvat budete muset, tedy pokud nebudete chtít platit nehorázné sumy. srovnání cen „před a po“ může být až hrozivé, a pokud jste schopní a hlavně vytrvalí, dostanete se až na zlomek ceny.

Když jsme u peněz, nelze nezmínit přísnou měnovou politiku. Tuniské dináry (1 dinár=cca 13Kč) nesmějí být ze země vyváženy (a tedy ani zpětně dováženy), takže s sebou vezměte dostatek Eur, která si v Tunisku vyměňte za dináry. Ale pozor, neměňte jich přespříliš, protože i zpětný převod je omezen, asi aby turisté utratili co nejvíce.

Bakšiš? Povinnost!

Je to asi trochu nepříjemné, ale „dýško“ běžné v českých restauracích je tu běžné a samozřejmé u využívání každé služby. Lidé si o bakšiš klidně sami řeknou. Pokud chcete kvalitní služby, raději s sebou vždy mějte drobné, které můžete Tunisanům dát, protože když budete platit, budou o vás dobře pečovat. V tomhle je Tunisko jednoduché- kdo platí, ten je přítel. Ale nejde to za hranice férovosti a respektu, jen je nutné s touhle eventualitou počítat. Lidé jsou tu opravdu přívětiví.

Žebráky odmítejte

Je jich tu docela dost a vždy využijí možnosti o něco požádat turisty. Ať jste jakkoliv dobrotiví, nedávejte raději nikomu nic, protože by se vám to nevrátilo v dobrém, ale naopak. Nalákali byste tím ostatní žebráky (i žebrající děti, ty je opravdu těžké odmítnout), aby se na vás snažili něco vymámit.

Comments are closed.